FXeyes Aurora Assos, beautiful grey/blue coloured lenses featuring a highly realistic eye color pattern. Suitable for all eye colors. Lasts up to 1 year.
Aurora Assos lens, which has a gray-weighted painting, provides a natural appearance by taking the iris shape of the eye with its texture that contains the real eye color.
Lasts up to 1 year
Available with prescription from late July /21
-0.75 up to -5.00
Note! We cannot guarantee the same color as in pictures, as it is absolutely dependent on how your own eye color is. We recommend that you go to Youtube, where you can see before and after effect.
Annually lenses
| Content: | 2 x Vial + lens case |
| Prescription: | 0.00 (without prescription) |
| Series: | Aurora |
| Color code: | Aurora Assos |
| Pupil size: | 3.8mm |
| Diameter: | 14.0mm |
| Base curve: | 8.6mm |
| Lens type: | 3 Tones |
| Water content: | 40 % |
| Material: | Polymacon 60% |
| UV Block | 40% UV light |
| Wear time: | 1 year |
| Manufacturer: | Hypnose Lens FX EYES (Turkey) |
| Certifications: | KFDA, ISO, CE, FDA, SFDA |
We will ship your order as soon as possible from our warehouse or supplier.
The result may vary depending on your natural eye color, lighting conditions, and makeup.
For hygiene reasons, contact lenses can only be returned if the packaging is unopened and the product has not been opened.
If you have any questions, please contact customer service before use.