Urban Layer Brooklyn Gray
Brooklyn's pupil hole size is smaller than normal color lenses, so it can obstruct vision when wearing it.
⚠️ Note! These lenses have small pupils which can cause blurred vision.
Annual lenses
| Content: | 2 x Blister without case |
| Prescription: | 0.00 (without prescription) |
| Series: | Brooklyn |
| Color code: | Brooklyn Gray |
| Diameter: | 14.2mm |
| Base curve: | 8.7mm |
| Lens type: | 6 layers |
| Pupil size: | 3.8mm |
| Water content: | 40 % |
| Material: | 60% Silicone Hydrogel |
| Wear time: | Yearly (Yearly) |
| Manufacturer: | Urban Layer® (South Korea) |
| Certifications: | KFDA, ISO, CE, FDA, SFDA |
Please note! We cannot guarantee the exact same color as shown in the pictures, as it is entirely dependent on your natural eye color. We recommend visiting YouTube to see the before and after effects.
We will ship your order as soon as possible from our warehouse or supplier.
The result may vary depending on your natural eye color, lighting conditions, and makeup.
For hygiene reasons, contact lenses can only be returned if the packaging is unopened and the product has not been opened.
If you have any questions, please contact customer service before use.