Urban Layers Blue Rain. Handpainted with 18 Tones, absolutely beautiful.
⚠ Pupil size is very narrow, perhaps blurred vision would appear.
Annual lenses
| Content: | 2 x Blister without case |
| Prescription: | 0.00 (without prescription) |
| Series: | |
| Color code: | Blue Rain |
| Diameter: | 14.5 mm |
| Base curve: | 8.8mm |
| Lens type: | 18 layers |
| Pupil size: | 3.8mm |
| Water content: | 40 % |
| Material: | Silicone Hydrogel 60 % |
| Wear time: | Annual |
| Manufacturer: | Urban Layer® (South Korea) |
| Certifications: | KFDA, ISO, CE, FDA, SFDA |
Please note! We cannot guarantee the exact same color as shown in the pictures, as it is entirely dependent on your natural eye color. We recommend visiting YouTube to see the before and after effects.
We will ship your order as soon as possible from our warehouse or supplier.
The result may vary depending on your natural eye color, lighting conditions, and makeup.
For hygiene reasons, contact lenses can only be returned if the packaging is unopened and the product has not been opened.
If you have any questions, please contact customer service before use.